Bylinné tinktury a jejich použití

Tinktury jsou jedna z variant extrakce účinných látek z léčivých bylin. Tento způsob zpracování bylin není žádnou novinkou, jelikož se používal již před stovkami let v klášterních zahradách i domácích zahrádkách. Princip tinktury je jednoduchý - bylina se na určitou dobu naloží do tekutiny a po odstranění nám zůstane tinktura plná léčivých látek. Nejčastěji se k tomuto účelu používá líh ale je možno použít také rostlinné oleje nebo jablečný ocet. Výhoda lihu spočívá v dokonalé konzervaci tinktury a také dokáže nejlépe absorbovat léčivé látky z bylin. 

Použití bylinných tinktur

Užívání tinktur je velmi jednoduché a praktické. Můžeme aplikovat přímo pod jazyk pro docílení okamžitého účinku například u povzbuzujících či uklidňujících bylin nebo můžeme tinkturu nakapat do sklenice s vodou a vypít. Tinktury se většinou užívají 2-3 krát denně v množství 20 kapek. U velkého množství bylin, které slouží například k detoxikaci organismu či posilnění imunity se účinek začne projevovat až za několik týdnů. I přes obsah alkoholu se tinktury doporučují i těhotným a kojícím ženám (pro srovnání: aplikace lihové tinktury se obsahem alkoholu přibližně rovná konzumaci přezrálého banánu.). Pozor si však dávejte na byliny, které nejsou v době těhotenství a kojení doporučené. Jejich seznam naleznete níže.

skladování a doba spotřeby tinktur

Tinktury bychom měli skladovat na suchém a chladném místě. Vyvarujte se skladování tinktur v kuchyni poblíž varné desky či trouby, kde může dojít k zahřátí a znehodnocení tinktury. Teoreticky je možné tinktury při správném skladování uchovávat neomezeně dlouho dobu díky přítomnosti lihu jako konzervantu ale pokud si chcete být jistí, držte se doporučeného data spotřeby uvedeného na výrobku. 

 

Naše Nabídka Bylinných tinktur

Bylinky, kterým se vyvarovat v průběhu těhotenství a kojení

Níže, jsme pro vás připravili seznam tinktur z naší nabídky, kterým byste se měli vyvarovat v těhotenství a v průběhu kojení.

Ženšen

Jírovec maďal

Přeslička rolní

Lékořice

Jmelí bílé

Myrha

Šalvěj lékařská

Guarana

Dále se také nedoporučují jakékoli bylinky s projímavými účinky.